Лабораторні та семінарські заняття з дисципліни "Анатомія, фізіологія, шкільна гігієна"

Лабораторне заняття

2.1. Лабораторне заняття. Будова головного мозку та функції його відділів

Цілі:
  • вивчити будову головного мозку людини та його вікові особливості;
  • проаналізувати за малюнками і моделлю розташування основних звивин, борозен,
  • функціональних зон кори головного мозку;
  • визначити функції відділів головного мозку;
  • окреслити сферу використання набутих знань.

Матеріальне забезпечення заняття: модель « Головний мозок людини», таблиці: « Головний мозок людини», «Маса головного мозку дітей»; підручники, атлас.

Хід заняття

 

І. Теоретична частина

Завдання 1
Дайте відповіді на запитання:
• Яка будова нервової системи?
• Де знаходиться головний мозок?
• Яка маса мозку дорослої людини?
• Чи залежить інтелект від маси мозку?
• Проаналізуйте таблицю « Маса головного мозку дітей»  і визначте, в який період в основному збільшується маса мозку і коли вона збільшується найінтенсивніш
е? (Додаток 1)

• Які оболонки має головний мозок?
• На які частини поділяють головний мозок та які відділи має кожна з них?

ІІ. Практична частина

Завдання 2
Користуючись малюнком розрізу головного мозку (Додаток 2), знайдіть на одній половині моделі головного мозку людини такі його відділи: довгастий мозок, міст, мозочок, середній та проміжний мозок, мозолисте тіло, великі півкулі.

 - Як з’єднуються між собою півкулі?

Завдання З

Встановіть за моделлю, як розташовуються в головному мозку людини біла і сіра речовини. Згадайте, чим вони утворенні.

Завдання 4
Знайдіть на моделі мозочок. Як розміщені в ньому сіра і біла речовина?

Завдання 5
Розгляньте малюнки розрізу головного мозку (Додаток 3) та знайдіть на моделі борозни, звивини, а також потиличну, тім'яну, скроневу та лобну частки.

Завдання б
Керуючись малюнками атласу, [с. 66-67] знайдіть на моделі локалізацію зон кори великих півкуль. Про що говорять назви цих зон?

Завдання 7
Опрацюйте текст (с. 20-23) підручника «Анатомія, фізіологія, шкільна гігієна дітей молодшого шкільного віку» авторів О. Л. Петришиної та                            Є. П. Попової  та заповніть таблицю.

Функції відділів головного мозку

Відділи головного мозку

Функції відділів головного мозку

Завдання 8
У висновку вкажіть, де і як в практичній діяльності ви використаєте ці знання, запропонуйте способи зміцнення та розвитку нервової системи.

ІІІ. Підведення підсумків заняття

                                                 Рекомендована література

1.     Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 3 кл. – К.: Форум, 2003. – С. 168-169.
2.     Людина: навчальний атлас з анатомії та фізіології. – Львів, 2000. – С.66-67.
3.     Маруненко І. М., Неведомська. Є. О., Бобрицька В. І. Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.: Професіонал,  2004. С. 316-339.
4.     Петришина О. Л., Попова. Є. П. Анатомія, фізіологія і гігієна дітей молодшого шкільного віку. – К.: Вища школа, 1982. – С. 19-25.
5.     http://ukr.wikipedia.org
6.     www.refine.org.ua
7.     http://referat.repetotor.ua
8.     www.bestteferat.rru/referat-65270/html

 Лабораторне заняття. Визначення постави й форми стопи, профілактика їх порушень в учнів

Цілі заняття:

  • формувати поняття про поставу;
  • визначити ознаки фізіологічної та паталогічної постави;
  • навчитись визначати форму стопи;
  • визначити заходи профілактики порушень постави.

Матеріальне забезпечення заняття: скелет людини (макет), лінійки, набір рентгенограм нормального та деформованого хребта, ростомір, таблиці.

Очікуванні результати 

Повинні знати:

  • ознаки фізіологічної та паталогічної постави;
  • причини порушень постави;
  • заходи щодо профілактики порушень постави;
  • гігієнічні вимоги до проведення ранкової гімнастики, фізкультхвилинок.

Повинні вміти:

  • визначати поставу;
  • визначати форму стопи за методом плантографії;
  • складати комплекси вправ для ранкової гімнастики, фізкультхвилинок;
  • обґрунтовувати необхідність різних видів занять фізичною культурою;
  • складати пам’ятку для учнів „Профілактика порушень постави”

Ключові поняття: посмугований скелетний м’яз, тонус м’язів, м’язове волокно, міофібрили, фасція, актин, міозин, динамічна робота, статична робота, фізична втома, постава, фізіологічна постава, патологічна постава, сколіоз, кіфоз, лордоз, плоскостопість, гіподинамія, правильна посадка, дистанція, лордотична, кіфотична, в’яла, сутула постави, метод плантографії.

                                                                    Хід заняття

I. Теоретична частина

Завдання 1
Дайте відповідь на запитання та виконайте завдання:

  • Які функції опорно-рухової системи?
  • Поясніть взаємозвязок між хімічним складом, будовою, властивостями кісток.
  • Охарактеризуйте типи зєднання кісток.
  • Покажіть на моделі скелету людини кістки всіх відділів.
  • Назвіть основні групи мязів, поясніть їх функціональне значення

II. Практична частина

Завдання 1
Опрацюйте матеріал підручника (Петришина О.Л., Попова Є.П. Анатомія, фізіологія і шкільна гігієна дітей молодшого шкільного віку. – К.: Вища школа, 1986. – С. 70-78.), складіть опорний конспект за планом:

  • визначення поняття „постава”;
  • характеристика фізіологічної та різних видів паталогічної постави; (Додаток 4);
  • визначення поняття „плоскостопість”.

Завдання 2
Складіть памятку „Профілактика  порушень постави”

Завдання 3
Проведіть візуальне обстеження 2-3 учнів (роздягнена до пояса дитина стає спиною, до обстежуваного) і визначте їх поставу за такими алгоритмом:

  • положення голови;
  • положення лопаток;
  • рівень плечей;
  • порівняння шийно-плечових обрисів;
  • визначення глибини шийного і поперекового вигину (величина вигину не повинна перевищувати 4 см);
  • вид постави.

Завдання 4
Визначте форму стопи методом плантографії (Додаток 9).

Інструктаж: форму стопи визначають за її відбитком. Для цього обстежуваний стає босими ногами у ванночку з розчином гуаші або іншого барвника, а потім на папір так, щоб отримати чіткий відбиток стопи. На відбитку проводять дотичну лінію АВ з боку великого пальця. Потім з середини дотичної С проводять перпендикуляр до зовнішнього краю стопи СЕ і обчислюють процентне відношення довжини опірної частини ЕД до всієї довжини. Якщо опірна частина стопи Ед становить до 50-60: приплюснуту, а понад 60% про плоску.

Склавши пропорцію з наведених показників і вимірявши з допомогою лінійки відстані СЕ і ДЕ на відбитку стопи, обчисліть процентне відношення опірної частини стопи.

СЕ – 100%
ДЕ – x %

х = 100 ×ДЕ
          СЕ

Нормальна форма стопи – якщо ДЕ не більше 40%, якщо більше – то стопа   плоска.

Для визначення поперечної плоскості в обстежуваного вимірюють довжину його стопи, проводячи від вершини великого пальця М до середини п’яти найбільшу ширину її на рівні плесна АК. Ширина стопи в нормі повинна бути не більшою за 40,5% довжини стопи. При поперечній плоскостопості може досягати 41-42%. Знову склавши пропорцію, визначте відстані відповідних ліній проведенням обчислень.

 

МГ – 100%
АК – х %

х = 100 ×АК
           МГ

Зробіть висновок

ІІІ. Підведення підсумків заняття.

Форма контролю:

  • підготуйте на семінарське заняття проект змісту одного з питань плану лекції.
  • розучіть в продемонструйте  7-10 вправ для ранкової гімнастики;
  • розучіть і продемонструйте 3-5 вправ, які можна використати для відновлення рухомості суглобів після сну;
  • змоделюйте фізкультхвилинку з елементами загальнорозвиваючих вправ.

Список рекомендованої літератури

1.     Ермолаев Ю. В. Возрастная физиология: Учеб. пособ. для студ. пед.                 вуз. М.: Высшая школа, 1985. – С. 274 - 290.
2.     Кучеров І. С. Фізіологія людини і тварин: Навч. посібник. – К.: Вища  школа, 1991. – С. 156- 178.
3.     Людина. Навчальний атлас з анатомії та фізіології. – Львів, 2000. – С. 28-40
4.     Маруненко І. М. , Неведомська Є. О. , Бобрицька В. І. Анатомія і  вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.: Професіонал, 2004. – С.60 – 112.
5.     Петришина О. Л., Попова Є. П. Анатомія, фізіологія і шкільна гігієна  дітей молодшого шкільного віку. – К.: Вища школа, 1986. – С. 59 – 78.
6.     Старушенко Л. І. Клінічна анатомія і фізіологія людини: Навч. посібник. – К.: УСМП, 2001. – С. 66 – 76.
7.     8.Хрипкова А. Г., Антропова М. В., Фарбер Д. А. Возрастная  физиология и школьная гигиена. – М.:  Просвещение, 1990. – С. 144 – 179.
8.     http://uk.wikipedia /wiki/Скелет.
9.     http://midalife.com.ua.
10.  http://ukr-web.org.ua
11. www.nbuv.gov.ua

 Лабораторне заняття. Аналіз режимів дня учнів різного віку та нормування навчальних і позакласних занять

Цілі

  • поглибити знання про гігієнічні вимоги до навчально-виховного процесу;
  • формувати поняття про причини втоми та перевтоми, їх профілактику;
  • усвідомити необхідність дотримання молодшими школярами режиму дня;
  • вчитись складати орієнтовний режим дня з урахуванням змінності, фізіологічно обґрунтовувати кожен режимний момент;
  • вчитись складати розклад уроків на день, тиждень з урахуванням змінності, вміти нормувати позанавчальний час;
  • вміти підготувати заняття для батьків про домашній режим молодших школярів.

Матеріальне забезпечення заняття: програми для середньої загальноосвітньої школи, 1-4 класи, таблиця «Орієнтовна схема режиму для учнів».

                                                              Хід заняття

І. Теоретична частина
Мозковий штурм:

- Що таке втома та які механізми її виникнення?

- Назвіть ознаки втоми у дітей молодшого шкільного віку.

- Поясніть, що таке перевтома, назвіть ознаки перевтоми.

- Запропонуйте заходи попередження перевтоми.

- Що таке режим дня?

- Дайте фізіологічне обґрунтування необхідності дотримання режиму дня.

-         Що таке працездатність та як змінюється вона протягом дня, тижня?

ІІ. Практична частина
Завдання 1.

Складіть орієнтовний добовий режим навчального дня учнів початкових класів з урахуванням змінності. Дайте фізіологічне обґрунтування кожного режимного моменту (Додаток 5).

Завдання 2.
Складіть розклад уроків на день і тиждень для учнів одного з початкових класів (1-4 класи) згідно навчальної програми та дайте гігієнічну оцінку його.

ІІІ. Підведення підсумків заняття.

IV. Домашнє завдання:

1.  Підготуйте заняття для батьків про домашній режим молодших школярів.

2. Підберіть вправи для релаксації учнів на уроках і під час виконання домашнього завдання.


Рекомендована література

1.     Ермолаев Ю.А. Возрастная физиология: Учебн. пособие для студ. пед. вузов. – М.:  Высшая школа, 1985, – С. 162-192.
2.     Маруненко І.М., Неведомська Є.О., Бобрицька В.І. Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.:  Професіонал, 2004. – С. 112-188.
3.     Петришина О.Л., Попова Є.П. Анатомія, фізіологія і гігієна дітей молодшого шкільного віку. – Київ: Вища школа, 1982. – С. 50-59.
4.     Програми для середньої загальноосвітньої школи, 1-4 класи. – К.: «Початкова школа». – 2006. – 432 с.

Лабораторне заняття. Визначення функціонального стану серцево-судинної системи

Цілі:

  • поглибити знання про фізіологію серцево-судинної системи;
  • навчитись визначати частоту серцевих скорочень за пульсом в спокої і після дозованого навантаження;
  • формувати навички вимірювання тиску крові за допомогою тонометра та фонендоскопа в стані спокою та після навантажень;
  • розвивати вміння аналізувати показники пульсу та артеріального тиску і визначати за ними стан серцево-судинної системи за різних умов.

Матеріальне забезпечення заняття: секундомір, манометр, фонендоскоп, таблиця «Серцево-судинна система», підручники.


Хід заняття

І. Теоретична частина

Завдання 1.
Дайте відповідь на запитання та виконайте завдання:

- Покажіть на таблиці динаміку руху крові по двох колах кровообігу.
- Охарактеризуйте судини/артерії, вени, капіляри/ вкажіть на особливості будови їх стінок.
- Що таке серцевий цикл?
- Яке значення для організму має зміна ритму скорочення серця?
- Що таке пульс і як його можна визначити?
- Як змінюється частота пульсу з віком?
- Яким чином підрахування пульсу може повідомити про роботу серця і судин?
- Що таке артеріальний тиск?
- Які нормальні величини артеріального тиску у здорових людей (систолічного і діастолічного) ?
- Що таке гіпо- та гіпертонія?
- Який тиск у дітей в порівнянні з дорослими?
- Яке значення має різниця тиску крові в різних ділянках кровоносної системи?

ІІ. Практична частина

Завдання 2
Знайдіть у себе артерії, що лежать близько до поверхні шкіри:
• скронева – біля зовнішнього краю ока і біля слухового ходу;
• променева – у невеликій западині на внутрішньому боці голови променевої кістки;
• сонна – по обидві сторони від гортані, уздовж внутрішнього краю грудинно-ключично-соскового м'яза (Додаток 6). 

Завдання З
Знайдіть пульс у себе і у сусіда на зап'ясті і зверніть увагу на його ритм, інтервал між ударами.

Завдання 4
Підрахуйте кількість ударів пульсу за 1 хв. в положенні сидячи, стоячи і через 45 секунд після 30 присідань.

Одержані цифри запишіть до таблиці:

Кількість пульсових ударів за 1 хв.

В положенні сидячи

В положенні стоячи

Після 30 присідань

Завдання 5
У висновках, виходячи з динаміки змін частоти серцевих скорочень, з’ясуйте:

1. Яка існує залежність між фізичним навантаженням і частотою серцевих скорочень?
2. Як можна пояснити причину цих змін? 

Завдання 6
Виміряйте тиск у досліджуваного студента:
- одягніть і закріпіть на плечі манжетку так, щоб між нею і рукою можна було просунути олівець;
- вставте сливи фонендакопа у вуха, а сприймальну капсулу притисніть до шкіри піддослідного у ліктьовій ямці;
- грушею нагнітайте повітря в манжетку до повного зникнення пульсу і після цього за допомогою клапана повільно випускайте повітря з манжетки;
- зазначте покази манометра в момент появи звуків і їх зникнення. Перший показник відповідає максимальному/систолічному/ тиску, другий мінімальному/діастолічному/;
- виміряйте тиск при різних фізичних навантаженнях, дані занесіть в таблицю:

Стан людини

Максимальний тиск/систола

Мінімальний тиск/діастола

У стані спокою

Після 15 присіданб

Після 30 присідань

  - зробіть висновки, порівнюючи дані з середніми показниками /максимальний тиск у стані спокою -110-130 мм рт. ст., мінімальний тиск у стані спокою - 60-70 мм рт. ст./. 

ІІІ. Підведення підсумків заняття.

IV. Домашнє завдання:

1. Вдома продовжіть стежити, як змінюється діяльність серця під час роботи: виконайте протягом 1-2хв. біг на місці у темпі 160-180 кроків за хв.; підрахуйте частоту пульсу і визначте, на скільки підвищиться пульс; через 3-5хв. знову підрахуйте пульс і визначте час відновлення частоти пульсу до норми.
2. Підготуйте повідомлення про тренування серцево-судинної системи.
3. Підготуйте реферат «Шкідливий вплив паління та алкоголю на серцево-судинну систему».

Рекомендована література

1.     Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 3 кл. – К.: Форум, 2003. – С.166-168.
2.     Бойченко Т. та ін. Як виростити дитину здоровою: Посібник для батьків учнів молодшого шкільного віку. – К.: Прем’єр – Медіа, 2001. – С. 28-30.
3.     Людина. Навчальний атлас з анатомії та фізіології. – Львів, 2000.  – С. 102-111.
4.     Маруненко І.М., Неведомська Є.О., Бобрицька В.І. Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.: Професіонал, 2004. – С. 140-161.
5.     www.heartandvessels.com.ua
6.     www.meabook.lviv.ua
7.     www.day.kiev.ua
8.     http://likar.org.ua
9.     amosov institute.org.ua

Лабораторне заняття. Складання та оцінка добового харчового раціону молодшого школяра

Цілі:

  • формувати поняття про принципи раціонального харчування;
  • вчитись оцінювати продукти харчування з точки зору раціонального харчування;
  • відпрацювати вміння складати збалансований харчовий раціон, враховуючи калорійність їжі;
  • розвивати вміння визначати індивідуальні, вікові особливості організму та пов’язані з ним вимоги до харчування;
  • виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я стосовно проблем харчування, питного режиму.

Матеріальне забезпечення заняття: таблиці:

- «Склад харчових продуктів рослинного та тваринного походження, та їх енергетична цінність»;
- «Піраміда харчування»;
- «Вітаміни»;
- «Мінеральні солі».

                                                           Хід заняття:

І. Теоретична частина

Завдання 1
Мозковий штурм:

- Назвіть причини систематичного харчування людей.
- Які життєво необхідні речовини містяться в їжі?
- Назвіть функції:
• білків;
• жирів;
• вуглеводів.
- Яка добова потреба поживних речовин для підлітків та дітей початкових класів на 1 кг маси?
- Які є групи вітамінів? Назвіть функції вітамінів А, Д, Е, С, В. (Додаток 7)
- Для чого людині кальцій, калій, натрій, ферум, йод?
- Скільки води необхідно людині на день?
- Яка характеристика вказує на енергетичні властивості продукту?
- Що таке енергетична цінність харчових продуктів?
- Скільки енергії витрачають на добу молодші школярі та підлітки?
- Назвіть три принципи раціонального харчування.
- Що показує харчова піраміда?
- Як розподіляється їжа, що з'їдається за день?
- Визначте розпорядок харчування дітей.

II. Практична частина

Завдання 2
Складіть індивідуальний харчовий раціон молодшого школяра, використовуючи таблицю: „Вміст білків, жирів, вуглеводів та енергетична цінність деяких продуктів харчування (на 100 г продукту)”, та проаналізуйте його (Додаток 8).

                                       Індивідуальний добовий харчовий раціон 

Режим харчування


Продукти

Маса продуктів, г

Енергетична цінність, кДж

Вміст, г

Відсоток добового раціону

білків

жирів

вуглеводів

Перший сніданок

Другий сніданок

Обід

Вечеря

Загальна кількість

Зробіть висновок

ІІІ. Підведення підсумків заняття.

IV. Домашнє завдання:

1. Сформулюйте правила поведінки дитини за столом.
2. Складіть тест для батьків „Харчування вашої дитини”.

Рекомендована література

1.      Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 3 кл. – К.: Форум, 2003. – С.166-168.
2.      Бойченко Т. та ін. Як виростити дитину здоровою: Посібник для батьків учнів молодшого шкільного віку. – К.: Прем’єр – Медіа, 2001. – С. 77-90, С. 177-180.
3.      Кучеров І.С. Фізіологія людини і тварин: Навч. посібник. – К.: Вища школа, 1991. – С 267-292.
4.      Маруненко І.М., Неведомська Є.О., Бобрицька В.І. Анатомія і  вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.: Професіонал, 2004. – С. 240-258.
5.      Петришина О.Л., Попова Є.П. Анатомія, фізіологія і гігієна дітей молодшого шкільного віку. – Київ: Вища школа, 1982. – С. 134-146.

 

 Семінарські заняття

Семінарське заняття. Нервові і гуморальні механізми регуляції функцій організму та їх розвиток

План

1. Характеристика основних властивостей, функцій та структур нервової системи, будова.
2. Механізми проведення та передачі збудження в синапсах.
3. Рефлекс – основний принцип нервової діяльності.
4.  Будова спинного та головного мозку, функції його відділів. Ретикулярна формація та лімбічна система.
5. Автономна нервова система.
6. Вікові особливості нервової системи.
7. Ендокринна система, її вікові особливості, біологічне значення.
8.       Залози змішаної секреції.
9.       Статеве виховання молодших школярів.

Проблемне питання:

-   Чи існує взаємозв’язок між нервовою та гуморальною регуляціями функцій?

Очікуванні результати:

Студенти повинні знати:
• біологічне значення, будову, функції, властивості та вікові особливості нервової системи;
• особливості будови та функції ендокринної системи;
• що таке гормони та їх фізіологічну дію;
• особливості статевого виховання у ранньому шкільному віці;
• загальний адаптаційний синдром, його характеристику.

Студенти повинні вміти:

• доводити, що рефлекс є основним принципом нервової діяльності;
• доводити взаємозв’язок нервової та гуморальної регуляції функцій.

                                  Питання для  обговорення та дискусії, презентація проектів

1.     У чому полягає біологічне значення нервової системи?
2.     Охарактеризуйте основні властивості нервової системи.
3.     Поясніть взаємозв’язок будови і функцій нервової тканини.
4.     Як проходить і передається збудження?
5.     Що таке нервові центри?  Які їх основні властивості?
6.     Доведіть, що рефлекс є основним принципом нервової діяльності.
7.     Будова спинного мозку, вікові особливості.
8.     Будова головного мозку, функції його відділів.
9.     Кора великих півкуль, локалізація в ній функціональних зон.
10. Роль ретукулярної формації та лімбічної системи.
11. Порівняйте будову симпатичного та парасимпатичного відділів автономної нервової системи.
12. Проаналізуйте процес удосконалення регуляційної та координаційної функції нервової системи з віком.
13.  Де  і як в практичній діяльності педагога використовують ці знання?

Виступи студентів з повідомленнями:

- „Мозок і здоров’я людини”;
- „Алкоголь, тютюн, наркотики – руйнівники нервової системи”;
- „Їжа для мозку”.

Презентація проектів:

- «Вікові особливості, практичне професійне значення вивчення цього питання майбутніми педагогами»;
- «Залози змішаної секреції»;
- «Статеве виховання молодших школярів».

Відповідь на проблемне питання.

                                                  Рекомендована література

1.     Ермолаев Ю.А. Возрастная физиология. – М.: Высшая школа, 1985. –   С. 246-262.
2.     Маруненко І.М., Неведомська Є.О., Бобрицька В.І. Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.: Професіонал, 2004. – С. 285-330.
3.     Коляденко Г.І. Анатомія людини. – Київ.: Либідь, 2001. – С. 278-282.
4.     Петришина О.Л., Попова Є.П. Анатомія, фізіологія і гігієна дітей молодшого шкільного віку. – Київ: Вища школа, 1982. – С. 9-25, 161-172.
5.     Хрипкова А.Г., Антропова М.В., Фарбер Д.А. Возрастная физиология и школьная гигиена. – М.: Просвещение, 190, – С. 129-143.
6.     http://ukr.wikipedia.org
7.     www.refine.org.ua
8.     www.Best Referat.ru/referat-65270.html
9.     http://ukr.wikipedia.org/wiki
10.  www.vodnys-mir.ua
11.  http://iet.kiev.ua/endokrynna-systema

  Семінарське заняття. Опорно-рухова система

Очікуванні результати

Повинні знати:

  • будову, функції і вікові особливості опорно-рухової системи;
  • ознаки фізіологічної та паталогічної постави;
  • причини порушень постави;
  • заходи щодо профілактики порушень постави;
  • гігієнічні вимоги до проведення ранкової гімнастики, фізкультхвилинок;
  • гігієнічні вимоги до письмових знарядь та обладнання навчальних приміщень;
  • вимоги до розсаджування дітей у школі.

Повинні вміти:

  • визначати поставу;
  • визначати форму стопи за методом плантографії;
  • складати комплекси вправ для ранкової гімнастики, фізкультхвилинок;
  • обгрунтовувати необхідність різних видів занять фізичною культурою;
  • складати пам’ятку для учнів „Профілактика порушень постави”
  • надавати першу допомогу при травмах і нещасних випадках

Ключові поняття: посмугований скелетний м’яз, тонус м’язів, м’язове волокно, міофібрили, фасція, актин, міозин, динамічна робота, статична робота, фізична втома, постава, фізіологічна постава, патологічна постава, сколіоз, кіфоз, лордоз, плоскостопість, гіподинамія, правильна посадка, дистанція.

І. Теоретична частина

Презентація проектів:

  • Взаємозв’язок між хімічним складом , будовою і властивостями кісток. Типи з’єднання кісток.
  • Будова та вікові особливості скелету.
  • Будова м’язів, їх вікові особливості, основні групи м’язів, функціональне їх значення.
  • Фізіологічна та патологічна постава, профілактика порушень постави.
  • Вплив гіподинамії та рухової активності на організм людини.
  • Гігієнічні вимоги до обладнання навчальних приміщень, вимоги до розсаджування дітей в школі.
  • Профілактика травматизму, перша допомога при травмах та нещасних випадках.

ІІ. Практична частина
  • Проведення комплексів вправ для фізкультхвилинок.
  • Розучування та проведення комплексу вправ для ранкової гімнастики, вправ для відновлення рухомості суглобів після сну, корекції патологічної постави.
  • Моделювання етапів оздоровчого бігу.
  • Проведення комплексу вправ „Міні-спорт на робочому місці”.
  • Ритмотерапія.

ІІІ. Підведення підсумків заняття.

Форма контролю: тестові завдання

Рекомендована література

1.     Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 3 кл. – К.: Форум, 2003. – С.166-168
2.     Ермалаев Ю. В. Возрастная физиология: Учеб. пособ. для студ. пед.                вуз. М.: Высшая школа, 1985. – С. 274-290
3.     Кисельов Ф. С. Анатомія і фізіологія дитини з основами шкільної гігієни. К., - 1967. - С. 118-132.
4.     Кучеров І. С. Фізіологія людини і тварин : Навч. посібник. –К. : Вища школа, 1991. – С. 156-178.
5.     Людина. Навчальний атлас з анатомії та фізіології. – Львів, 2000.С. 28-40
6.     Маруненко І. М. , Неведомська Є. О. , Бобрицька В. І. Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни : Курс лекцій. – К.: Професіонал, 2004. – С.60-112.
7.     Петришина О. Л., Попова Є. П. Анатомія, фізіологія і шкільна гігієна дітей молодшого шкільного віку. – К.: Вища школа, 1986. – С. 59-78.
8.     Старушенко Л. І. Клінічна анатомія і фізіологія людини: Навч. посібник. – К.: УСМП, 2001. – С. 66-76
9.     Хрипкова А. Г., Антропова М. В., Фарбер Д. А. Возрастная физиология и школьная гигиена. – М.:  Просвещение, 1990. – С. 144 – 179.
10. http://uk.wikipedia
/wiki/Скелет.
11.  http://Megalife.com.ua
12. http://ukr veb.org.ua

Семінарське заняття. Вища нервова діяльність та нейрофізіологія поведінкии

План

1.Умовні рефлекси, умови та механізм їх утворення.
2.     Гальмування умовних рефлексів.
3.     Динамічний стереотип, його формування і значення.
4.     Нейрофізіологія поведінки.
5.     Типи вищої нервової діяльності.
6.     Гігієна навчально – виховного процесу.

Проблемне питання

- Яке значення знань про вищу нервову діяльність для педагога?

Форма проведення заняття: ділова гра-круглий стілУчасники круглого столу: ведучі, лікарі, психологи, науковці, вчителі, експерти.

Очікуванні результати:

Студенти повинні знати:
• особливості безумовних і умовних рефлексів;
• умови вироблення умовних рефлексів;
• механізм утворення умовних рефлексів;
• біологічне значення та значення в навчально – виховному процесі гальмування умовних рефлексів;
• суть нейрофізіології поведінки;
• фізіологічну основу та значення динамічного стереотипу;
• особливості типів вищої нервової діяльності у дітей;
• гігієнічні вимоги до організації навчально – виховного процесу в школі.

Студенти повинні вміти:

• порівнювати безумовні та умовні рефлекси;
• фізіологічно обґрунтовувати чергування і дозування різних видів діяльності дитини на уроці;
• складати орієнтовний добовий режим навчального дня учнів початкових класів з урахуванням зміності;
• обґрунтовувати розклад уроків з урахуванням зміності.


Ділова гра-круглий стіл

Виступи науковців

1. Історія розвитку науки про вищу нервову діяльність.
2. Безумовні та умовні рефлекси, їх характеритика (презентація проекту).
3.     Умови та механізм утворення умовних рефлексів (презентація проекту).
4.     Біологічне значення та значення в навчально – виховному процесі гальмування умовних рефлексів.
5.     Динамічний стереотип, його формування і значення.

Презентація проектів психологами

1.  Морфологічні та нейрофізіологічні основи мови.
2. Нейрофізіологія поведінки.
3. Типологічні особливості вищої нервової діяльності.
4. Гігієна навчально – виховного процесу.

Виступи лікарів

1. Сон. Гігієна сну.
2. Працездатність, її фази та динаміка.
3. Порушення вищої нервової діяльності, їх профілактика.

Виступ вчителя

1. Захист лабораторної роботи «Аналіз режимів дня для учнів різного віку та нормування навчальних і позакласних занять»
2. Де і як в професійній діяльності педагог може використовувати знання про вищу нервову діяльність?

ІІІ. Підведення підсумків заняття.

1. Відповідь на проблемне питання.
2. Виступи експертів.
3. Виконання тестів.
4. Рефлексія.

IV. Домашнє завдання.

Напишіть твір-мініатюру „Значення знань про ВНД для майбутнього педагога”.

Рекомендована література

1.     Кучеров І.С. Фізіологія людини і тварин: Навч. посібник. – К.: Вища школа, 1991. -. С 117-140
2.     Маруненко І.М., Неведомська Є.О., Бобрицька В.І. Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.: Професіонал, 2004. – С. 316-370;     С. 442-462.
3.      Петришина О.Л., Попова Є.П. Анатомія, фізіологія і гігієна дітей молодшого шкільного віку. – Київ: Вища школа, 1982. – С. 36-59.
4.     Старушенко Л.І. Клінічна анатомія та фізіологія людини: Навч. посібник. – К.:Фенікс, 1998. – С. 47-54
5.     http://slovary.yandex.ru
6.     www.medisinform.net
7.     www.sbio.info
8.     www.alternative-u.dr.ua

Семінарське зайняття. Фізіологія систем: крові, серцево-судинної, дихання

Матеріальне забезпечення: мультимедійні засоби, слайди.

Форма проведення: презентація проектів малих груп.

І.  Презентація студентських проектів:

Проект 1 «Фізіологія крові»

План

1. Плазма крові;
2. Будова і функції еритроцитів.
3. Будова і функції лейкоцитів.
4.СНІД – означає смерть.
5. Тромбоцити, механізм зсідання крові.

Проект 2 «Фізіологія серцево-судинної системи»

План

1. Кровообіг, будова серця і судин.
2. Робота серця, серцевий цикл, систолічний та хвилинний об’єм крові.
3. Нейрогуморальна регуляція серця і судин.
4. Вікові морфологічні та функціональні зміни діяльності серцево-судинної системи.
5.  Профілактика захворювань та тренування серцево-судинної системи.
6. Захист лабораторної роботи «Визначення функціонального стану серцево-судинної системи».

Проект 3. «Фізіологія дихання»

План1. Процеси дихання, будова системи дихання.
2. Механізм вдиху і видиху.
3. Нейро-гуморальна регуляція дихання
4. Гігієна дихання, формування навичок правильного дихання у дітей.
5. Мікроклімат, зміна складу і властивостей повітря під впливом перебування учнів у класі, природна і штучна вентиляція.

ІІ.  Практичне завдання.Презентація комплексу дихальної гімнастики.

ІІІ. Домашнє завдання:

Виконувати щоденно дихальну гімнастику.

ІV.  Підведення підсумків заняття. Рефлексія

                                                              Рекомендована література

1.     Ермолаев Ю.А. Возрастная физиология: Учебн. пособие для студ. пед. вузов. – М.:  Высшая школа, 1985, - С. 320-322.
2.     Маруненко І.М., Неведомська Є.О., Бобрицька В.І. Анатомія і вікова фізіологія з основами шкільної гігієни: Курс лекцій. – К.: Професіонал, 2004. – С. 112-188.
віку. – Київ: Вища школа, 1982. – С. 78-118.
4.     www.arafta-ukraine.com
5.     ostriv.in.ua-index.php
6.     www.vox.com.ua
7.     www.favorits.net.ua
8.     http://res.ucoz.ua
9.     amosovinstitite.org.ua
10. http://likar.org.ua
11. www.day.kiev.ua