Написав Власова Т.Д.
НА ДОПОМОГУ СТУДЕНТУ-ПРАКТИКАНТУ
Вимоги до сучасного уроку·
1. Забезпечувати нерозривну єдність навчання та виховання. Ідейність уроку.
2. Виховувати високі моральні якості, формувати конструкторські здібності.
3. Забезпечувати організаційну чіткість уроку, постановку мети, конкретних завдань, раціональне використання кожної хвилини.
4. Уміле володіння методикою і технологією уроку, доцільне поєднання інформації, методів і технічних засобів навчання з розв’язанням проблемних завдань та з самостійною роботою.
5. Вивчати та враховувати психологічні особливості кожного учня: здібність, уважливість, старанність, інтереси.
6. Опанувати педагогічним тактом вчителя, поряд з вимогливістю бути справедливим в оцінюванні знань, умінь учнів.
7. Урізноманітнювати види роботи на уроці, щоб запобігти розумовому перевантаженню учнів.
Типи уроків·
1. Комбінований
2. Урок засвоєння нових знань.
3. Урок застосування знань, умінь і навичок.
4. Урок узагальнення і систематизації знань.
5. Урок перевірки оцінки і корекції знань, навичок і умінь.
Практична робота·
1. Робота по зразку.
2. Робота по кресленню.
3. Робота по технічному малюнку.
4. Робота по ескізам.
5. Робота по технологічним карткам.
Технологічні операції
Згинання, різання, монтаж, з’єднування, конструювання, моделювання.
Інструктаж·
По часу: а) ввідний; б) поточний; в) заключний.
По формі викладу: а) усний; б) письмовий; в) графічний; г) змішаний.
По обсягу учнів: а) індивідуальний; б) груповий; в) масовий.
Форма навчання
1. За кількістю учнів: індивідуальна, групова, масова.
2. За місцем навчання: клас, майстерня, музей, підприємство (екскурсія), земельна ділянка.
Форми обліку успішності учнів
1. Поточна.
2. Семестрова.
3. Річна.
Методи перевірки та оцінки успішності
1. Усна перевірка (продумати систему запитань).
2. Перевірка графічної грамоти (перевірка креслень, технологічних карток).
3. Перевірка практичних навичок та умінь (виготовлених виробів, дотримання правил ТБ, обробка матеріалів, прийомів роботи).
Методи
1.Що визначаються по джерелам інформації:
2. Що визначаються по видам діяльності:
3. Методи стимулювання діяльності учнів:
Методичні прийоми
Складові елементи методу або окремі дії вчителя та учнів, що направлені на досягнення навчально-виховної мети.
1.· Логічні – формують розумову діяльність учнів порівняння, аналіз, синтез, узагальнення.
2. Технічні – раціональне використання обладнання, матеріалів, пристосування, ТЗН.
ПІДГОТОВКА СТУДЕНТА ДО ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ
МЕТА: набути практику в підготовці до проведення занять трудового навчання і в складанні плану-конспекту уроку.
·1. Ознайомитись із завданням, метою його виконання і методичною літературою.
2. За календарним планом визначити місце уроку в системі уроків з теми.
3. Уточнити тему, мету і зміст заняття. Відібрати матеріали для уроку.
4. За навчальними посібниками вивчити матеріал, який необхідно повідомити учням на уроці. Відмітити нові терміни, поняття, виділити нові операції і прийоми їх виконання при виготовленні.
5. Визначити структуру уроку і продумати методику проведення окремих його етапів.
6. Розробити зміст викладу нового матеріалу. Визначити методи його подання.
7. Визначити виріб, який будуть виготовляти учні, розробити технологію його виготовлення.
8. Розподілити час по етапах уроку.
9. Скласти план-конспект, уроку.
ЗРАЗОК НАПИСАННЯ ПЛАНУ-КОНСПЕКТУ УРОКУ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ
Тема. Оздоблення виробів вишивкою. Декоративний шов «вперед голку».
Мета. Познайомити учнів з історичними відомостями вишивання. Навчити оздоблювати серветку швом «В перед голку». Розвивати творчість підчас складання візерунка, безпечні прийоми роботи інструментами. Виховувати естетичний смак, інтерес до національного декоративного мистецтва.
Обладнання. Тканина, нитки, ножиці, голки, інструкційні картки.
Тип уроку. Комбінований урок виготовлення та оздоблення виробу.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
– Добрий день, діти:
– Сідайте.
– Урок трудового навчання сьогодні у вас проведу я. Звати мене Олена Сергіївна.
– Діти, подивіться чи є у вас на парті вес необхідне для сьогоднішнього уроку (тканина, нитки, голки, ножиці, наперстки).
(В разі потреби доповнити необхідним.)
II. Актуалізація опорних знань.
– Діти, пригадайте, про що ви дізналися на попередньому уроці?
– З яким матеріалом працювали?
– Який виріб виготовляли?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
– Серветку, яку ми з вами заготовляли на минулому уроці можна оздобити різними способами. Один із них – вишивання. Виникло воно у глибоку давнину, за часів первісної культури людства, і пов'язане з появою першого стібка при виготовленні одягу зі шкір тварин. Голкою служили кістки тварин, гостре каміння, а нитками були жили тварин, нитки кропиви, коноплі, льону. Вишивкою прикрашали одяг, речі побуту. Цей вид рукоділля не зникав з нашого життя, а постійно розвивався і удосконалювався.
– Діти, скажіть у кого рідні займаються цим видом рукоділля?
– Які вишиті речі у вас вдома?
IV. Повідомлення теми і мсти уроку.
– Сьогодні на уроці ми будемо вчитися оздоблювати серветки швом «голку вперед»; наносити малюнок на тканину за допомогою шаблонів: стібки робити однаковими, нитку не затягувати.
V. Вивчення нового матеріалу.
5.1.· Аналіз зразка
– Якої форми серветки?
– Яким швом вони оздоблені?
– Як розміщені візерунки на них?
5.2. Пояснення до виконання практичної роботи
– Діти, уважно роздивіться серветки і зразки візерунків, які прикріплені на дошці.
– Ви помітили, що вони відрізняються між собою? Це для того, щоб ви могли самостійно визначити обсяг роботи, яку ви встигнете виконати на уроці. Найлегший варіант – це оздоблення швом чотирьох сторін серветки, помітити лінії вам допоможуть картонажні смужечки.
– Хто має вже певні навички і працюватиме швидко, той може оздобити кути серветки, серединку, всю площу. Шаблони допоможуть вам нанести малюнок.
– Щоб виконати шов «голка вперед» потрібно взяти кольорову нитку необхідної довжини (кожен відміряє свою довжину – від середини тулуба на довжину витягнутої руки), затягнути її у вушко голки. Голку з ниткою вколюють декілька разів за одну нитку зворотної сторони серветки, щоб закріпити нитку, потім виводять на лицьову сторону. Через 5 мм (одна клітинка) голку вколюють в тканину і через такий же проміжок виколюють. Шов виконують справа наліво. Техніка проста: голка весь час вколюється в тканину попереду попереднього стібка на 5 мм. Слідкувати потрібно за тим. щоб довжина стібків і відстань між ними була однаковою, нитка лягала на тканину вільно, не затягувалася. По закінченню вишивання нитку закріплюють так само, як і на початку. (Прийом виконання шва демонструю на дошці з допомогою наочного матеріалу. Застерігаю учнів дотримуватися безпечних правил роботи з голкою і ножицями, а саме:
брати інструменти тільки з дозволу вчителя;
під час роботи з ним и бути уважним и, не відволікатися, не заважати іншим:
по закінченню роботи покласти інструменти у визначене для них місце.)
5.3. Закріплення пояснення
Як вимірюється довжина нитки?
Який напрямок виконання шва?
Як закріплюється нитка перед початком і в кінці роботи?
Яка довжина стібків і відстані між ними»
Фізкультхвилинка
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше.
Деревце все вище, вище.
VI. Повідомлення критеріїв оцінення учнівських робіт перед практичною роботою.
12 балів – поставимо тому, хто має поглибленні знання і уміння з вишивання, виконує завдання пошукового типу в художньому конструюванні, використовує симетрію і асиметрію, орієнтується у композиційних закономірностях.
10, 11· балів – отримає той, хто повністю виконає роботу, дотримуватиметься технології вишивання, правил техніки безпеки під час роботи з інструментами, продемонструє творчість у складанні візерунків.
7, 8, 9 балів – отримає той. хто повністю виконає роботу, але при цьому допускатиме неточності, які підлягають виправленню.
4, 5, 6 балів – отримає той, хто не закінчить роботу, допустить грубі помилки в технології, порушуватиме правила техніки безпеки.
VII.···Практична робота.
(Слідкую за дотриманням технології виконання шва, безпечних прийомів роботи, порядку на робочому місці. Допомагаю індивідуально. Використовую поточний інструктаж.)
VIII.···Аналіз і підсумок уроку
(Оцінивши· всі· роботи· учнів· згідно·· вказаних· критеріїв,·· виділивши· кращі· роботи, наголосити на недоліки в роботі, шляхи їх усунення.) Запитати:
- Що дізналися нового на уроці?
- Для чого серветку оздоблювати?
- Де її можна використати?
- Чи складна технологія виконання шва «голка вперед»?
- Чи бажають діти продовжувати цю роботу вдома?
IX. Прибирання робочого місця
(Перевірити, чи поклали діти голку у гольник.)
ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ: ТЕХНІЧНА І ХУДОЖНЯ ПРАЦЯ
Освітня галузь «Технології» у початковій школі представлена предметом «Трудове навчання: технічна і художня праця». В основу розробки його змісту покладено проектно-ігровий і техніко-технологічний підходи. Проектно-ігровий підхід забезпечується художньою працею, а техніко-технологічний - особистісно ціннісними техніками обробки пластичних матеріалів.
Система контролю і оцінювання досягнень учнів
Поточний контроль здійснюється на всіх етапах навчального процесу.Результати перевірки оцінюються з різних видів-діяльності учнів відповідно визначених
критеріїв у словесних судженнях (за бажанням учителя можуть частково фіксуватися у
його щоденнику-записнику).
Тематичне комплексне оцінювання проводиться у 3-4 класах після вивчення цілого розділу програмного матеріалу або кількох споріднених тем.
Підсумкове узагальнююче оцінювання здійснюється в кінці семестру і навчального року. У 1-2 класах учитель здійснює словесне (безбальне) оцінювання, у 3-4 класах – за 12-бальною системою (за рішенням педагогічної ради ніколи навчальні досягнення учнів 2 класу також можуть оцінюватися в балах).
Об'єктами перевірки та оцінювання є:·
-· знання про світ професій: їх зовнішні характерні ознаки і результати, інструменти, матеріали і способи праці, мету і умови праці, кваліфікаційні якості працівників;
-·техніко-графічні і художньо-графічні уміння;
-·навички правильного і безпечного користування ручними інструментами і пристосуваннями;
-·пропедевтика інформаційної культури (навчально-ігрове проектування, ігродизайн).
Основним навчальним досягненням учнів є компетенція продуктивної творчої діяльності. Зазначена компетенція є складовою уміння вчитися.
Критеріями компетенції продуктивної творчої діяльності є:·
-·формулювання творчих задумів з використанням вербальної інформації (текстів підручників, пояснень учителя тощо);
-· уміння користуватися сенсорною інформацією (техніко-графічними і художньо-графічними зображеннями);
-··навички перетворення структурної інформації (формотворення з різних матеріалів.
СИСТЕМА ВИМІРНИКІВ НАВЧАЛЬНИХ ТРУДОВИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ
|
Рівень навчальних досягнень учнів |
Бали |
Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів |
|
І Початковий |
1 |
Учень (учениця) з допомогою вчителя: розпізнає об'єкт вивчення (інструмент, матеріал, виріб тощо); графічно відтворює та практично виготовляє окремі елементи об'єкта праці |
|
2 |
Учень (учениця) з допомогою вчителя: фрагментарно відтворює словесно незначну частину навчального матеріалу; графічно зображує та практично виготовляє фрагменти об'єкта праці |
|
|
3 |
Учень (учениця) з допомогою вчителя: відтворює словесно менше половини навчального матеріалу; графічно зображує, практично виготовляє менше половини об'єкта праці з допомогою вчителя. Володіє раціональними прийомами роботи з окремими інструментами. Вироби виготовляють не повністю (більше половини) |
|
|
II Середній |
Учень (учениця) за наочним зразком: відтворює словесно близько половини навчального матеріалу; графічно зображує об'єкт праці і виготовляє його не в повному обсязі |
|
|
Учень (учениця) за наочним зразком: відтворює словесно навчальний матеріал; графічно зображує та практично виготовляє значну частину об'єкта праці з помилками і неточностями |
||
|
Учень (учениця) за наочним зразком недостатньо осмислено: називає основні положення навчального матеріалу; графічно зображує та практично виготовляє об'єкт праці |
||
|
ІII Достатній |
Учень (учениця) з опорою на технологічну картку (словесні і графічні способи дій): самостійно відтворює словесно, графічно зображує та самостійно виготовляє переважну |
|
|
Учень (учениця) з опорою на технологічну картку (словесні і графічні способи дій): вільно застосовує словесні, графічні і предметно-перетворювальні способи дій у стандартних |
||
|
Учень (учениця) з опорою на технологічну картку (словесні і графічні способи дій): використовує у взаємозв'язку словесні, графічні і предметно-перетворювальні способи дій, але у дещо змінених стандартних ситуаціях; вносить |
||
|
ІV Високий |
Учень (учениця) за власним задумом (за уявою): досягає ситуативного взаємозв'язку словесних, графічних і предметно-перетворювальних способів дій у нестандартних ситуаціях; вносить суттєві зміни у кінцевий результат |
|
|
|
Учень (учениця) за власним задумом (за уявою): досягає значного взаємозв’язку словесних, графічних і предметно-перетворювальних способів дій у нестандартних ситуаціях; змінює кінцевий результат у художніх техніках обробки матеріалу |
|
|
|
Учень (учениця) за власним задумом (за уявою): досягає стабільного взаємозв'язку словесних, графічних і предметно-перетворювальних способів дій у нестандартних ситуаціях; художньо проектує і конструює кінцевий результат з використанням |